Прејди на содржината

Come into My World

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Come into My World“
Сингл од Кајли Миног
од албумот Fever
Издаден 2 ноември 2002
Текстописец Кети Денис
Роб Дејвис
Формат ЦД сингл
Снимен 2001
Жанр денс-поп
Должина 4:30 (албум верзија)
4:07 (сингл верзија)
Издавачка куќа Парлофон
Капитол Рекордс
Продуцент Кети Денис
Роб Дејвис
Хронологија на синглови на Кајли Миног
"Love at First Sight"
(2002)
"Come into My World"
(2002)
"Slow"
(2003)

"Come into My World" е песна од австралиска пејачка Кајли Миног од нејзината осмиот студиски албум Fever (2001). Песната била издадена како четвртиот и последен сингл од албумот.

Позадина[уреди | уреди извор]

Со успехот на претходниот сингл "Love at First Sight" во САД, Миног најави дека ќе издаде четвртиот и последен сингл и "Come into My World" беше избран. Песната била напишана и продуцирано од Кети Денис и Роб Дејвис.

Песната бил издаден како сингл на 2 ноември 2002 година, но имаше две верзии снимени за сингл. Имаше албум верзија и имаше сингл верзија, која беше не издаден дигитално.

Успех на табелите[уреди | уреди извор]

Песната достигна бројот осум на UK Singles Chart, станувајќи по ред сингл од Миног за да стигнат до Топ 10. Песната достигна бројот четири на ARIA Charts и остана на топ листите за девет недели. Песната беше потврдија злато од страна на Австралиска музичка индустрска асоцијација. Во Нов Зеланд, песната достигна бројот 34, а потоа достигна бројот 20, и остана на топ листите за единаесет недели. Во САД, песната достигна бројот 91 на Билборд Хот 100, но стигна до број 20 на Хот Денс Клуб Песни. Песната достигна Топ 20 во Италија, Данска и Шпанија, како и постигнување на бројот 78 во Франција.

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Видеото го Кајли шетање низ град блок во предградие на Париз. Секој пат кога таа случат коло на површина, нов Кајли излегува од една од продавниците, и секоја од луѓето во позадина се удвои во малку различни позиции. Од време на видео заклучува постојат четири Кајли со секоја позадина детали, исто така, прикажан четири пати. Видео завршува како петта Кајли се појавува.

Списоци на песни[уреди | уреди извор]

Канадски ЦД
 1. "Come into My World" (Single Version) – 4:08
 2. "Come into My World" (Fischerspooner Mix) – 4:20
Британски ЦД 1
 1. "Come into My World" (Single Version) – 4:08
 2. "Come into My World" (Ashtrax Mix) – 5:02
 3. "Come into My World" (Robbie Rivera's Hard and Sexy Mix) – 7:00
 4. "Come into My World" (Video)
Британски ЦД 2
 1. "Come into My World" (Single Version) – 4:08
 2. "Love at First Sight" (Live Version 2002 Edit) – 4:19
 3. "Fever" (Live Version 2002) – 3:43
Британски ДВД
 1. "Come into My World" (Kylie Fever Live Video) – 6:12
 2. The Making of "Come into My World"
 3. "Come into My World" (Fischerspooner Mix Slow)

Табели[уреди | уреди извор]

Табели Позиција
Австралија (ARIA Charts) 4
Австрија (Ö3 Austria Top 75) 59
Белгија (Ultratop 50 Фландрија) 35
Данска (Tracklisten) 15
Франција (SNEP) 78
Германија (Media Control Charts) 47
Италија (FIMI) 13
Холандија (Mega Single Top 100) 35
Унгарија (Mahasz) 10
Нови Зеланд (RIANZ) 20
Шпанија (PROMUSICAE) 15
Велика Британија (UK Singles Chart) 8
САД (Билборд Хот 100) 91
САД (Хот Денс Клуб Песни) 20
САД (Поп Песни) 28

Надворешни врски[уреди | уреди извор]