BreadTube

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

BreadTube или LeftTube е лабава и неформална група на креатори на онлајн содржини кои создаваат видео содржини, често видео есеи[1] и преноси во живо од социјалистички, комунистички, анархистички и други левичарски перспективи.[2][3][4][5] Креаторите на BreadTube обично објавуваат видеа на YouTube за кои се дискутира на други онлајн платформи, како што е Reddit.[6] Создавачите на BreadTube, исто така, пренесуваат во живо на Twitch.[7]

Познато е дека создавачите на BreadTube учествуваат во форма на „алгоритамско киднапирање“.[8] Тие ќе изберат да се фокусираат на истите теми за кои разговараат креаторите на содржини со десничарската политика. Ова овозможува нивните видеа да се препорачаат на истата публика која конзумира видеа од десницата или крајната десница,[8] и со тоа да изложи поширока публика на нивните перспективи.[6] Многу креатори на содржини на BreadTube се финансираат преку групно финансирање, а каналите често служат како вовед во левичарската политика за младите гледачи.[9]

Потекло[уреди | уреди извор]

Терминот BreadTube доаѓа од Освојувањето на лебот на Питaр Кропоткин,[10][11][12] книга која објаснува како да се постигне анархо-комунизам и како би функционирало едно анархо-комунистичко општество.

Самиот феномен „BreadTube“ нема јасно потекло, иако многу канали „BreadTube“ започнаа во обид да се борат против воинот за антисоцијална правда и содржината со алтернативна десница што се здоби со внимание во средината на 2010-тите.[13][14] До 2018 година, овие индивидуални канали формираа меѓусебно поврзана заедница.[14]Двајца истакнати рани BreadTubers беа Линдзи Елис, која го напушти Channel Awesome во 2015 година за да започне свој канал како одговор на контроверзноста на Gamergate, и Натали Вин, која го започна својот канал ContraPoints во 2016 година како одговор на онлајн доминацијата на алт-десницата на време.[11] Според Вин, потеклото на BreadTube, aлт-десницата, маносферата и incels може да се проследи наназад до Новиот атеизам.[15]

Формат[уреди | уреди извор]

Видеата на BreadTube често имаат висока продукциска вредност, инкорпорирајќи театарски елементи и трае подолго од типичните видеа на YouTube.[1][2] Многу од нив се директни одговори на десничарските говорни точки.[6] Додека видеата на десничарските креатори честопати се антагонистички кон нивните политички противници, BreadTubers се обидуваат да ги анализираат и разберат аргументите на нивните противници, често употребувајќи субверзија, хумор и „заведување“.[6][16] Многумина имаат за цел да привлечат широка публика, допирајќи до луѓе кои веќе не се левичарски гледишта наместо да „проповедаат на хорот“.[6] Видеата честопати не завршуваат со издржан заклучок, туку ги охрабруваат гледачите да дојдат до свои заклучоци од референцираниот материјал.[6] Бидејќи каналите на BreadTube често цитираат левичарски и социјалистички текстови за да ги информираат своите аргументи, ова може да делува како вовед во левичарската мисла за нивните гледачи.[9]

Забележителни канали[уреди | уреди извор]

Содржината на BreadTube е на англиски јазик и повеќето BreadTuber доаѓаат од Соединетите Американски Држави или Обединетото Кралство.[17] Терминот е неформален и често оспоруван, бидејќи не постојат договорени критериуми за вклучување. Според The New Republic, во 2019 година, петте луѓе кои најчесто се споменуваат како примери се ContraPoints, Линдзи Елис, Hbomberguy, Philosophy Tube и Шон, додека Кет Блак и Анита Саркезиан се наведени како значајни влијанија.[5][11] Иан Данскин (познато како Innuendo Studios ),[2] Хасан Пикер,[5][7] Vaush,[7] и Destiny[7][8] исто така се опишани како дел од BreadTube. Неколку од овие луѓе ја отфрлија етикетата.[18][19][20]

Финансирање[уреди | уреди извор]

Многу BreadTubers се финансираат првенствено од месечни донации на Patreon и одбиваат приходи од реклами и спонзорства. Бидејќи тие не зависат од таков приход, BreadTubers имаат поголема слобода да произведуваат критична содржина.[9]

Прием[уреди | уреди извор]

Според The Conversation, од 2021 година, креаторите на содржини на BreadTube „добиваат десетици милиони прегледи месечно и се повеќе се споменуваат во медиумите и академијата како студија на случај за дерадикализација“.[13] Според The Independent, „коментаторите на BreadTube се обидуваат, доста успешно, да интервенираат во наративот за регрутирање на десницата – издигнувајќи ги гледачите од зајачката дупка или, барем, префрлајќи ги на нова“.[7]

Референци[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Вилијамс, Вил (1 јуни 2021). „The video essays that spawned an entire YouTube genre“. Polygon (англиски). Посетено на 11 август 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:6“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. 2,0 2,1 2,2 Сомос, Кристи (25 октомври 2019). „Dismantling the 'Alt-Right Playbook': YouTuber explains how online radicalization works“. CTVNews (англиски). Архивирано од изворникот на 15 февруари 2020. Посетено на 3 јули 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. Александар, Јулија (31 јануари 2020). „Carlos Maza is back on YouTube and ready to fight“. The Verge (англиски). Архивирано од изворникот на 31 јули 2020. Посетено на 3 јули 2020.
 4. „Youtube: Auf der anderen Seite die linken Influencer“. Die Zeit (германски). 13 јануари 2020. Посетено на 3 јули 2020.
 5. 5,0 5,1 5,2 Цитарела, Joshua (12 септември 2020). „Marxist memes for TikTok teens: can the internet radicalize teenagers for the left?“. The Guardian (англиски). Архивирано од изворникот на 12 септември 2020. Посетено на 8 август 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Кузњецов, Дмитриј; Исмангил, Милан (13 јануари 2020). „YouTube as Praxis? On BreadTube and the Digital Propagation of Socialist Thought“. TripleC: Communication, Capitalism & Critique (англиски). 18 (1): 204–218. doi:10.31269/triplec.v18i1.1128. ISSN 1726-670X. Архивирано од изворникот на 3 јули 2020. Посетено на 3 јули 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „TripleC“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „TripleC“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Елингем, Miles (17 јануари 2021). „The rise of BreadTube: The battle for the soul of the internet“. The Independent (англиски). Архивирано од изворникот на 17 јануари 2021. Посетено на 20 септември 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:02“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:02“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 8. 8,0 8,1 8,2 Руз, Кевин (8 јуни 2019). „The Making of a YouTube Radical (Published 2019)“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на 22 мај 2021. Посетено на 2 јуни 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:4“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. 9,0 9,1 9,2 Фукс, киристиан (2021). Social Media: A Critical Introduction (англиски) (изд. трето.). Thousand Oaks: Sage Publications. стр. 199–200. ISBN 978-1-5297-5274-8. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:5“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:5“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. Руз, Кевин (12 февруари 2020). „A Thorn in YouTube's Side Digs In Even Deeper“. The New York Times (англиски). Архивирано од изворникот на 12 февруари 2020. Посетено на 3 јули 2020.
 11. 11,0 11,1 11,2 Амин, Шан (2 јули 2019). „Can the Left Win YouTube?“. The New Republic. ISSN 0028-6583. Архивирано од изворникот на 4 јули 2020. Посетено на 3 јули 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „amin“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „amin“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 12. „Three: Mirror Image“. The New York Times (англиски). 30 април 2020. ISSN 0362-4331. Архивирано од изворникот на 3 јули 2020. Посетено на 3 јули 2020.
 13. 13,0 13,1 Ли, Александар Мичел (8 март 2021). „Meet BreadTube, the YouTube activists trying to beat the far-right at their own game“. The Conversation (англиски). Архивирано од изворникот на 30 јуни 2021. Посетено на 27 март 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 14. 14,0 14,1 Мњестри, Аикатерини; Гекер, Алекс (5 октомври 2020). „TEMPORAL FRAMES FOR PLATFORM PUBLICS: THE PLATFORMIZATION OF BREADTUBE“. AoIR Selected Papers of Internet Research (англиски). doi:10.5210/spir.v2020i0.11281. ISSN 2162-3317.
 15. Моган, Филип (14 април 2021). „The World According to ContraPoints“. Highsnobiety (англиски). Посетено на 3 август 2021.
 16. Cross, Кетрин (24 август 2018). „The Oscar Wilde of YouTube fights the alt-right with decadence and seduction“. The Verge (англиски). Посетено на 18 август 2021.
 17. Кенигсдорф, Симон (13 јануари 2020). „Youtube: Auf der anderen Seite die linken Influencer“. Teilchen (германски). Посетено на 20 септември 2021.
 18. Елис, Линдзи [@thelindsayellis] (10 ноември 2020). „Someone tell this person that breadtube isn't a thing“ (Tweet) (англиски). Архивирано од изворникот на 24 април 2021 – преку Twitter.
 19. Шон [@shaun_vids] (25 март 2020). „do not send me messages about 'breadtube' drama. or 'breadtube' generally. its a fake group with arbitrary, subjective membership“ (Tweet) (англиски). Архивирано од изворникот на 11 март 2021 – преку Twitter.
 20. Вин, Натали [@ContraPoints] (23 февруари 2021). „I encourage my audience to drop the label "BreadTube" (Tweet). Архивирано од изворникот на 24 април 2021 – преку Twitter.