Aerosmith

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Aerosmith
Аеросмит на концерт во Буенос Аирес, 15 април, 2007 г.
Биографски податоци
ПотеклоБостон, Масачусетс, САД
ЖанровиХард рок, блуз, рок, хеви метал
Период на активност1970-денес
ИздавачиКолумбија
Гефен
СоработнициЏое Пери Проект
Мреж. местоwww.aerosmith.com
Членови
Steven Tyler
Joe Perry
Brad Whitford
Tom Hamilton
Joey Kramer
Поранешни членови
Ray Tabano
Jimmy Crespo
Rick Dufay

Aerosmith (се чита: Аеросмит) е американска хард рок група формирана во 1970 година.

Наводи[уреди | уреди извор]