3 Еднорог

Од Википедија — слободната енциклопедија
3 Еднорог

Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 1 м 50,3 с
Деклинација - 10° 35' 51"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
5
Физички податоци
Историја
Други ознаки 3 Mon

3 Еднорог (3 Monocerotis) — ѕвезда во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2142 се споменува и како 3 Mon.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 6 јануари 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, 3 Еднорог е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 5 m.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 1 м 50,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 10° 35' 51".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на 3 Еднорог е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 271; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5353. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 899.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]