20 век п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија

20 век п.н.е. — век кој започнал 1 јануари 2000 г. п.н.е. и завршил на 31 декември 1901 г. п.н.е.

Настани[уреди | уреди извор]

Остатоците од пирамидата на Аменемхет I во Лисхт. Тој е основачот на Дванаесеттата династија на Египет.

Личности[уреди | уреди извор]

Откритија[уреди | уреди извор]