1987 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1977197819791980198119821983 •   
198419851986 1987 198819891990
   1991199219931994199519961997
Поврзан временски период или предмет
1984198519861987198819891990
1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите2000-тите2010-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1987 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]