1742 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1732173317341735173617371738 •   
173917401741 1742 174317441745
   1746174717481749175017511752
Поврзан временски период или предмет
1739174017411742174317441745
1710-ти1720-ти1730-ти1740-ти1750-ти1760-ти1770-ти
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1742 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]