1721 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија


1721 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани од годината '1721 во уметноста.

Податотека:Антоан Вато 035.jpg
"Аџилак во Китера" од Жан-Антоан Вато, ја доловува несериозноста и сензуалноста на слика во рококо. (1721, Лувр)

Настани[уреди | уреди извор]

слики[уреди | уреди извор]

Раѓања[уреди | уреди извор]

Смртни случаи[уреди | уреди извор]