13 март (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1325  Основан е градот Теночтитлан, престолнина на државата на Ацтеките.
1781  Англискиот астроном од германско потекло Вилијам Хершел неочекувано ја откри седмата голема планета на Сончевиот Систем која го доби името Уран. Ги откри двата од петте познати сателити на Уран и на Сатурн.
1848  Еден ден по масовните демонстрации во Виена, паднала владата на канцеларот Клеменс Метерних, кој побегнал во Велика Британија, а царот Фердинанд I ветил донесување нов устав.
1881  Членовите на тајното терористичко здружение „Народна волја“ го убиле рускиот цар Александар Втори од династијата Романови.
1969  Стапи во сила Меѓународната конвенција за ликвидирање на сите облици на расна дискриминација.
1992  Северозападна Турција ја зафати катастрофален земјотрес при што загинаа 653, а беа повредени околу 700 луѓе.
2005  Локални избори во Република Македонија, први по новата територијална поделба.
2013  Избран папата Франциск, прв јужноамерикански и исусовски папа.
2015  Прокопис Павлопулос станува претседател на Грција.