Прејди на содржината

Шон Кини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sean Kinney
Sean Kinney posing for Sabian in 2002.
Животописни податоци
Родено имеSean Howard Kinney
Роден(а)27 мај 1966(1966-05-27)(58 г.)
Renton, Washington, USA
ЖанровиAlternative metal, grunge, alternative rock, heavy metal, hard rock
ЗанимањаMusician
ИнструментиDrums, piano, percussions
Период на активност1976–present
ИздавачиVirgin, EMI
СоработнициAlice in Chains, Jerry Cantrell, Spys4Darwin

Шон Говард Кинни (англиски: Sean Howard Kinney, 27 мај, 1966) е американски музичар познат како тапанар во рок групата Alice in Chains..[1]

Заинтересираностa за музика кај Kinney се појавила од неговите рани години. Тој првата опрема од тапани ја имал на пет годишна возраст. На девет годишна возраст го зачувал местото на неговиот дедо во бендот The Cross Cats, патувал низ Северозападот, свирејќи во мала група. Kinney пораснал во Рентон, Вашингтон, каде што станал матурант во Liberty Senior High School училиштето Issaquah School District.

Sean Kinney се запознал со групата Alice in Chains кога бил со сестрата од басистот Mike Starr. Преку Starr тој бил претставен пред Jerry Cantrell и потоа заедно се придружиле со Лејн Стејли.Во почетокот на постоењето на групата , Kinney бил единствениот тапанар. Тој исто така го пеел вокалниот рефрен прeку мегафон на заштитената песна од Sap, именувана како “Love Song”. Албумот бил именуван после сонот на Kinney за снимањето на некои акустични песни за албумот Sаp, затоа што е (мекушав).[се бара извор] Sean одиграл голем дел во презентирањето на бендот, и помагал во дизајнирањето на пропагандниот материјал и сценската изведба на многу од албумите и турнеите.

Други проекти

[уреди | уреди извор]

За време на пропаѓањето на популарната Гранџ музика во средината на деведесеттите, Kinney бил член во групата Willie Nelson, призната група каде што свирел и Џони Кеш, Kim Thayil од Soundgarden и Krist Novoselic од Nirvana. Kinney исто така тропал на тапани за неговиот колега од Alice in Chains, за соло албумот на Jerry Cantrell наречен Boggy Depot. Четири години подоцна, тој го започнал краткотрајниот проект Spys4Darwi со неговиот пријател и со колега од СиетлChris DeGarmo од групата Queensrÿche . Заедно со Mike Inez (басистот од Alice in Chains од 1993) и Vinnie Dombrowski, снимиле и објавиле шест песни , од албумот microfish во мај 2001 година.

Враќањето на Alice in Chains

[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, Kinney се соединува со други двајца преостанати членови на Alice in Chains и свират на хуманитарен концерт за катастрофата од цунами во Индија. На 6 ти мај 2006 година тие повторно свират на Vh1 рок концерт Децении рок во живо, во чест на музичарите од Сиетл Ann Wilson и Nancy Wilson од Heart. Таа вечер ја свиреле Rooster заедно со рок групата Comes With The Fall вокалистот William DuVall и Ann Wilson. DuVall се приклучил во Alice in Chains како главен пејач привремено. Сè до тогаш, Кinney бил тапанар во Alice in Chains на многу настани и концерти. Од 16-17 мај, 2009 година, Alice in Chains била дел од годишниот рок фестивал, Rock on the Range на Columbs Crew стадионот во Колумбус, Охио. Албумот Black Gives Ways to Blue бил објавен на 29 септември 2009 година.

Во 1995 година, бендот Alice in Chains планирал да го снима третиот студио албум, кога официјално Kinney правел цртежи за ковер на албумот и скици . Коверот било претавено куче со три нозе поради сниманиот дел од бендот “имаше куче со три нозе кое секогаш го бркаше Син додека работеше и го лигавеше!”. На музичкото видео за Grind, се прикажува куче со три нозе ( слично наводно на кучето кое гоо брка Kinney ) кое се движи по скали со постар човек. Кучето прикажано на видеото е од Jerry Cantrell и се вика Изгрејсонце.[2]

 • DW Drums
  • 7x14 Edge Snare Drum
  • 18x23 Bass Drum
  • 9x13 Rack Tom
  • 14x16 Floor Tom
  • 16x18 Floor Tom
  • 13x15 Floor Tom (left side)
  • 8x7 Rack Tom (left side)
 • DW 5000 Single Bass Pedal
 • DW Snare and Cymbal Stands
 • Remo Drumheads
 • Sabian cymbals (from left to right on kit)
  • 15" AA Sizzle Hats
  • 19" AA Rock Crash
  • 20" AA Rock Crash
  • 24" Vault Liquid Ride
  • 21" AA Medium Thin Crash
  • 19" Paragon China
  • 20" AAX O-Zone Crash
 • Vater VHSKW Sean Kinney Signature Series Drumsticks
Alice in Chains
Other appearances
Title Release Label Band
Boggy Depot 1998 Columbia Jerry Cantrell
Microfish 2001 Pied Viper Records Spys4Darwin
 1. Erlewine, Stephen Thomas; Prato, Greg. „Biography: Alice in Chains“. AMG. Посетено на 17 May 2010.
 2. raul (2010-10-31). „Jerry Cantrell's Dog Sunshine Was The 3 Legged Dog On Alice In Chains Album Cover“. FeelNumb.com. Архивирано од изворникот на 2011-10-08. Посетено на 2011-10-20.