Шипраге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шипраге - Šiprage
Шипраге – Панорама на централните населби
Шипраге – Панорама на централните населби
Mестоположба
Општи податоци
Име Шипраге - Šiprage
Основан 5. век
Поштенски број +387
Повикувачки број 051
Автомобилска ознака BiH
Управа
Географија
Надморска височина 507-520 m
Население
Население 952 (1991)
Етнички групи Бошњаци, Срби

Шипраге е населено место во централниот дел на Босна, Босна и Херцеговина во близина на Котор Варош (30 км) и Бања Лука (60 км).[1][2][3][4][5][6]

Историја[уреди | уреди извор]

Првата илирска населба на местото на денешната Сипрага постоела пред новата ера. Сигурно е познато дека од 3-ти до 5-тиот век тука биле Римјаните. За време на Втората светска војна, скитите биле востанички (партизански) крај.

За време на Војната во Босна, воените сили и полициските сили беа убиени и прогонувани од страна на бошњачкото население.

Еден од 18 логори за цивили во општина Котор Варош беше во просториите на полициската станица (МУП), Шипраге.[7]

Планот останува на римска базилика во Шипраге, 5. век

A – Предворје (13,9 x 4,09 m)
B – Главната просторија (12,38 x 8.30 m)
C – Средна соба (12,38 x 3.95 m)
D – Апсида
a – Прозорец
c – Вратата (1,90 м)
d – Вратата (1,20 м)
е – Зазидана вратата
b, h – Отпуштање
i – Конзола
k – Човечки скелет
Едeн од последните две надгробни споменици - стећци во селото, 12 век

Население[уреди | уреди извор]

Преглед по листи[уреди | уреди извор]

Години 1879. 1885. 1895. 1910 1921. 1931. 1948. 1953. 1961. 1971. 1981. 1991. 2013.
Население 64 (1.312♦) 277 (1.575♦) 88 (1.426♦) 159 (760♦) 999 5.098* 1.774 7.764* 828 822 1.183 952 788

[8]

 • 1931.и 1953.:

општината Шипраге.[9] ♦ Областа на Шипраге

1971-2013[уреди | уреди извор]

Шипраге[10][11]Пописната година 2013: 788 жителите
Пописната година 1991. 1981. 1971.
Муслимани/Бошњаци 745 (78,25%) 711 (60,10%) 422 (51,33%)
Срби 168 (17,64%) 320 (27,04%) 370 (45,01%)
Хрвати 1 (0,10%) 6 (0,50%) 0
Југославени 32 (3,36%) 136 (11,49%) 21 (2,55%)
Другите и непознати 6 (0,63%) 10 (0,84%) 9 (1,09%)
Вкупниот 952 1.183 822
Grafika.png

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mučibabić B., уред (1998). Geografski atlas Bosne i Hercegovine. Sarajevo: Geodetski zavod BiH. ISBN 9958-766-00-0. 
 2. "Panoramio - Photo of Siprage (KOTOR VAROS)". panoramio.com. конс. 6. 11. 2015. 
 3. "Map of United States of America". Gosur. конс. 6. 11. 2015. 
 4. "Satellite United States of America". Gosur. конс. 6. 11. 2015. 
 5. "Banja Luka Map - Bosnia and Herzegovina Google Satellite Maps". maplandia.com. конс. 6. 11. 2015. 
 6. Vojnogeografski institut, Izd. (1963): Šiprage (List karte 1:25.000, Izohipse na 20 m). Vojnogeografski institut, Beograd.
 7. http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=48921.%7Ctitle=SRPSKO-CRNOGORSKI-HRVATSKI KONCENTRACIONI LOGORI - GENOCIDNE TVORNICE SMRTI — Bosnjaci.Net|sito=www.bosnjaci.net.
 8. Štatistički zabod Zemaljske vlade BiH, уред (1880). Štatistika miesta i pučanstva Bosne i Hercegovine – Službeno izdanje. Sarajevo: Zemaljska vlada Bosne i Hercegovine. 
 9. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1953/Pdf/G19534001.pdf.
 10. Knjiga: Nacionalni sastav stanovništva - Rezultati za Republiku po opštinama i naseljenim mjestima 1991., Statistički bilten br. 234, Izdanje Državnog zavoda za statistiku Republike Bosne i Hercegovine, Sarajevo.
 11. Internet - izvor, Popis po mjesnim zajednicama - http://www.fzs.ba/Podaci/nacion%20po%20mjesnim.pdf

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 44°27′58″ СГШ; 17°33′36″ ИГД / 44.466° СГШ; 17.560° ИГД / 44.466; 17.560