Шакишахуана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаШакишахуана (кечуански: Xaquixahuana) е тврдина која се наоѓа во долината Куско во Андите. Таа била изградена од Инките. Тврдината послужила како прибежиште на Виракоча за време на нападите на Чанка и место каде се одвивале битки помеѓу Инките и Шпанците.

Поврзано[уреди | уреди извор]