Чај со меурчиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чај од мача со меурчиња

Чај со меурчиња, наречен и како чај со балончиња, чај со топчиња, бисерен чај или меурав чај — чаен пијалак создаден во Тајван во раните 1980-ти.[1][2] Во чајот најчесто се додаваат топчиња тапиока, но можат да се стават и други додатоци. Чајот со меурчиња доаѓа во различни видови и вкусови, но најчесто се прави со црн или зелен чај и млеко.[3]

Пијалакот станал особено популарен во Источна и Југоисточна Азија во 1990-тите. Неговата потрошувачка прекумерно расте кај младото население во Кина, Јапонија, Јужна Кореја, Сингапур, Малезија, Виетнам и на други места.[4][5] Подоцна се здобил со популарност и на запад, вклучително и во Македонија.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wu, Jiayi (2020-12-21). „What Makes Bubble Tea Popular ? Interaction between Chinese and British Tea Culture“. The Frontiers of Society, Science and Technology. 2 (16). doi:10.25236/FSST.2020.021614 (неактивно 27 May 2021).
  2. „How boba, or bubble tea, went global“. South China Morning Post. 1 януари 2020. Посетено на 9 април 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Tsai, Yueh-Ju; Carvajal, Carolina Forero; Flores, Nicolas Moltedo; Lin, Tsan-Shiun; Yang, Johnson Chia-Shen; Chiang, Yuan-Cheng; Lin, Pao-Yuan (1 ноември 2019). „Reconstruction of pediatric hand injuries caused by automatic cup-sealing machines in Taiwan“. Journal of International Medical Research. 47 (11): 5855–5866. doi:10.1177/0300060519874540. ISSN 0300-0605. PMC 6862881. PMID 31558087.
  4. „Vietnam embraces Taiwan-style bubble tea - Nikkei Asian Review“. Архивирано од изворникот на 1 април 2019. Посетено на 1 април 2019.
  5. „How boba, or bubble tea, went global“. South China Morning Post. 1 януари 2020. Посетено на 9 април 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  6. Артс, Дивиан (2022-11-13). „Како да направите домашен чај со меурчиња - моментално најпопуларен пијалок во светот“. Divian Arts. Посетено на 2023-12-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]