Прејди на содржината

Чаудер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаудер
Жанр
Создадена одК. Х. Гринблат
Режирана од
  • Џули Хашигучи
  • Еди Хачинс
  • Крис Шервуд
  • Шон Кешман
  • Мајк Мило
Креативна режијаВилијам Рејс
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони3
Бр. на епизоди49 (93 сегменти) (список на епизоди)
Производство
Времетраење22 минути
Продукциска куќаCartoon Network Studios
Прикажување
Првична мрежаCartoon Network
Првично прикажување2 ноември 2007 – 7 август 2010
Надворешни врски
Мрежна страницаcartoonnetworkme.com/show/chowder

Чаудер (англиски: Chowder) — американска анимирана серија што започнала да се прикажува на американскиот Cartoon Network на 2 ноември 2007 г. и на европската верзија на каналот на 12 мај 2008 г. Серијата е напишана од Карл Гринблат (познат по неговата работа на анимираните серии „Сунѓерот Боб Панталоновски“ и „Мрачните авантури на Били и Менди“), Вилијам Рејс и Алекс Алмагер, а режијата е на Џули Хашигучи, Крис Шервуд, Еди Хачинс и Шон Кешман. Занимлив податок е дека ликовите се именувани по познати јадења. Серијата раскажува за честољубивиот млад готвач Чаудер (во превод: Чорба) и неговите авантури во фирмата „Мунг Дал“.[2]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Сегменти Епизоди Датуми на објавување
Почнала Завршила
1 38 20 2 ноември 2007 24 јули 2008
2 38 20 2 октомври 2008 8 октомври 2009
3 17 9 15 октомври 2009 7 август 2010

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Chowder“. Metacritic. Архивирано од изворникот October 3, 2015. Посетено на April 9, 2015.
  2. Perlmutter, David (2018). The Encyclopedia of American Animated Television Shows. Rowman & Littlefield. стр. 123–125. ISBN 978-1538103739.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: