Прејди на содржината

Чагатај Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чагатајскиот ханат и неговите соседи во 13 век.

Чагатај Хан (монголски: Цагадай) бил вториот син на Џингис Хан и првиот хан на Чагатајскиот ханат. Според него е дадено името на ханатот и на чагатајски јазик.

Тој владеел со Монголското Царство сѐ до смртта на Џингис Хан кога империјата е населедена од новиот Чагатајски ханат. Вистинскиот основач на империјата бил внукот на Чагатај, Алгу. Ханатот бил со многу мало влијание на исламот одошто Ил ханат што се наоѓал на југоисток од Чагатај ханатот.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Чагатај Хан се сметал за тврдоглав владетел и доста темпераментна личност, бидејќи тој одбил да го прифати Џочи како Голем Хан.

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Основан е Чагатајскиот ханат
Хан на Чагатајскиот ханат
1225–1242
Наследник
Кара Хулегу