Црква „Св. Троица“ - Козбунар

Координати: 41°43′28.4″N 22°28′57.9″E / 41.724556° СГШ; 22.482750° ИГД / 41.724556; 22.482750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Троица

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Местоположба

Карта

Координати 41°43′28.4″N 22°28′57.9″E / 41.724556° СГШ; 22.482750° ИГД / 41.724556; 22.482750
Место Козбунар
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Света Троицацрква во селото Козбунар.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на падините на планината Плачковица, од десната страна на патот од Радовиш, на околу 1,6 км од селото Козбунар.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со полукружна апсида на источната страна. Куполата на црквата е со квадратна основа и заоблени агли. На секоја нејзина страна и на заоблените агли има по една монофора. По една монофора има и на апсидата, на полукружните странични крила, како и на крајот од северната и јужната страна. Влезот се наоѓа на западната страна до којашто е доградена отворена припрата. Објектот е обоен во бела боја, акуполата се забележува дека е од тули. Храмот во целост е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има трпезарија, помошна градба и летниковец.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Ризница-реда