Црква „Св. Троица“ - Козбунар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
ЕкспедицијаЛакавичко 226.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Местоположба
Координати 41°43′29″N 22°28′58″E / 41.72472° СГШ; 22.48278° ИГД / 41.72472; 22.48278Координати: 41°43′29″N 22°28′58″E / 41.72472° СГШ; 22.48278° ИГД / 41.72472; 22.48278
Место Козбунар
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис

Света Троица — мала црква во близина на радовишкото село Козбунар. Црквата е сместена на падините на планината Плачковица, од десната страна на патот од Радовиш и на околу 1,6 км од селото.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]