Црква „Св. Петка“ - Близанско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Близанско.jpg

Поглед на црквата заедно со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°45′35.5″N 21°09′44.77″E / 41.759861° СГШ; 21.1624361° ИГД / 41.759861; 21.1624361Координати: 41°45′35.5″N 21°09′44.77″E / 41.759861° СГШ; 21.1624361° ИГД / 41.759861; 21.1624361
Населено место Близанско
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петка — помала селска црква, моментално во изградба, во поречкото село Близанско.[1]

Црквата е сместена покрај денешниот брег на вештачкото езеро Козјак, како и во непосредна близина на главната селска црква „Св. Архангел Михаил“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]