Црква „Св. Архангел Михаил“ - Близанско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Близанско 2.jpg

Поглед на црквата заедно со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Координати 41°45′37.24″N 21°09′46.44″E / 41.7603444° СГШ; 21.1629000° ИГД / 41.7603444; 21.1629000Координати: 41°45′37.24″N 21°09′46.44″E / 41.7603444° СГШ; 21.1629000° ИГД / 41.7603444; 21.1629000
Место Близанско
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1947
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во поречкото село Близанско, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Црквата е сместена покрај денешниот брег на вештачкото езеро Козјак, каде се наоѓаат и самите селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]