Црква „Св. Павле“ - Виница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Павле
Црква „Св. Апостол Павле“ - Виница (1).JPG

Поглед кон црквичката

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Виничка
Местоположба
Координати 41°53′04″N 22°30′18″E / 41.88444° СГШ; 22.50500° ИГД / 41.88444; 22.50500Координати: 41°53′04″N 22°30′18″E / 41.88444° СГШ; 22.50500° ИГД / 41.88444; 22.50500
Нас. место Виница
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Павле
Изградба 13 јули 2009
Осветување 15 јули 2010
Ктитор Општина Виница
Архитектонски опис

Свети Павле — црква-параклис кој се наоѓа во виничкиот плоштад Ангел Винички.[1] Камен темелникот бил поставен на Павловден на 13 јули 2009 година. Завршен и осветен бил на 15 јули 2010 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]