Црква „Св. Никола“ - Трлис

Координати: 41°21′0.1″N 23°42′39.8″E / 41.350028° СГШ; 23.711056° ИГД / 41.350028; 23.711056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Поглед на црквата
Карта
41°21′0.1″N 23°42′39.8″E / 41.350028° СГШ; 23.711056° ИГД / 41.350028; 23.711056
МестоТрлис, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1834
Управа
Архијерејско намесништвоЗрновско
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Свети Никола (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου Βαθυτόπου) — црква во селото Трлис, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2] Црквата е изградена во 1834 г., што е означено на ктиторската плоча уништена кога селото потпаднало под грчка власт. Градбата претставува трикорабна базилика со купола, трем и камбанарија на запад.[1] На запад има женска црква со свој влез.[2] Внатре е зачуван изворниот иконостас со старите икони и резбаните парапети. Иконостасот е богато украсен само во делот на средишниот кораб. Иконите од 1851, 1861 и 1869 г. (Архангел Михаил, Свети Никола, Богородица и др.) се делоа на неврокопскиот иконописец Серги Георгиев. Оние датирани αωιγ (=1813) и αωιδ' (=1814) се донесени од грчките доселеници од Мала Азија и се дело на Кирјаз од Енос (Енез).[2]

Во 2004 г. храмот настрадал во пожар.[1][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Црквата „Св. Никола" во Трлис“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-11-11. Посетено на 10 ноември 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ιστορία Πλεύνας-Πετρούσας. Η Παλαιά Εκκλησία Πλεύνας και άλλες 32 Μεταβυζαντινές Εκκλησίες στο Νομό Δράμας“. Τα Νέα της Πετρούσας. Посетено на 16 ноември 2014.
  3. „Βυζαντινά Μνημεία“. Δήμος Νευροκοπίου. Посетено на 14 ноември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]