Црква „Св. Никола“ - Пласница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Пласница 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Русјачка
Местоположба
Координати 41°28′11.99″N 21°07′11.12″E / 41.4699972° СГШ; 21.1197556° ИГД / 41.4699972; 21.1197556Координати: 41°28′11.99″N 21°07′11.12″E / 41.4699972° СГШ; 21.1197556° ИГД / 41.4699972; 21.1197556
Населено место Пласница
Општина Пласница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1484
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во бродското село Пласница.[1]

Црквата е сместена во долниот дел на селото, а околу нејзе се наоѓаат малкуте христијански селски гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во селото Пласница, југоисточно од Кичево, на десниот брег на реката Треска.

Историја[уреди | уреди извор]

Од ктиторскиот натпис се дознава дека црквата била подигната во 1484 година.[2] Според други извори се тврди дека црквата потекнува од 1785 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градба[уреди | уреди извор]

Таа е мала еднокорабна гробишна црква.[2]

Камбанаријата на црквата потекнува од 1923 година.[4]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Живописот црквата го добила истата година кога била и подигната, односно 1484 година. Стилските разбирања се блиски на т.н. мали работилници од крајот на XV век, чија активност се бележи во околината на Охрид и во посеверните делови.[2]

Се издвојува огромното допојасје на патронот Св. Никола Скоропомошник, допојасјето на Св. Климент Охридски и фигурата на Св. Кирил Солунски.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Свети Никола". Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1331. 
  3. „Русјачка парохија“. Посетено на 15 октомври 2020.
  4. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 118–119.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]