Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Јаргулица

Координати: 41°33′17.9″N 22°32′17.8″E / 41.554972° СГШ; 22.538278° ИГД / 41.554972; 22.538278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Подарешка
Местоположба

Карта

Координати 41°33′17.9″N 22°32′17.8″E / 41.554972° СГШ; 22.538278° ИГД / 41.554972; 22.538278
Место Јаргулица
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2000
Ктитор Фамилија Смилкови
Архитектонски опис

Свети Никола — главна манастирска црква на Восанскиот манастир во радовишкото село Јаргулица, Македонија.

Црквата е сместена во месноста Восанци.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа на оддалеченост 10 километри од Радовиш, на околу 1 километар од десната страна на магистралниот пат Радовиш-Струмица.

Историја

[уреди | уреди извор]

Изграден е во 2000 година врз темелите на старата црква на некогашното село Восанци, кое што според преданијата постоело некаде во периодот на средниот век.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]