Црква „Св. Илија“ - Живиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
St Nicholas Zhivine 19 Century Icon.jpg

Икона на Свети Никола, втора половина на XIX век. Денес во Галеријата на икони во Куманово.

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Клечовска
Местоположба

Карта

Координати 41°58′44″N 21°48′34″E / 41.97889° СГШ; 21.80944° ИГД / 41.97889; 21.80944Координати: 41°58′44″N 21°48′34″E / 41.97889° СГШ; 21.80944° ИГД / 41.97889; 21.80944
Место Живиње
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1886
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Илијаправославна црква во Живиње, Кумановско. Ѝ припаѓа на Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е сместена во центарот на селото. Изградена е во 1886 г. за време на Македонската преродба како трикорабен бескуполен храм. Живописана е од Димитар Андонов Папрадишки и Петар Николов од Велес. Има позлатени, резбани царски двери.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преродбенски период“. Центар за дигитализација на националното наследство. Архивирано од изворникот на 2014-04-15. Посетено на 14 април 2014.
  2. „с. Живиње - црква Св. Илија“. Галерија на икони од Кумановскиот крај во црквата Св. Никола, Куманово. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 14 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]