Црква „Св. Димитриј“ - Долна Чарлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Долна Чарлија.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба
Координати 41°08′28.3″N 21°26′08.8″E / 41.141194° N; 21.435778° E / 41.141194; 21.435778Координати: 41°08′28.3″N 21°26′08.8″E / 41.141194° N; 21.435778° E / 41.141194; 21.435778
Населено место Долна Чарлија
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија Солунски
Завршено 1895
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква во селото Долна Чарлија.[1] Црквата се наоѓа во крајниот западен дел од селото, во правец кон Црна Река.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена на стари темели во 1895 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со украсена полукружна апсида на источната страна. Кон јужната и западната страна на црквата е доградена припрата. Главниот влез на црквата е сместен на западната страна, а црквата има и спореден влез на јужната страна. Објектот е изграден од камен и е покриен со кров од ќерамиди. Дворот на црквата е ограден со метална ограда, а во него се сместени камбанаријата, селските гробишта, базен за верски обреди, како и помошни објекти. Камбанаријата е сместена покрај оградата од дворот на црквата. Таа има квадратна основа и во горниот дел на секоја од страните има по еден правоаголен прозорец. Влезот во камбанаријата е сместен на источната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Долна Чарлија“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]