Црква „Св. Благовештение“ - Кочани

Координати: 41°54′35.56″N 22°23′47.27″E / 41.9098778° СГШ; 22.3964639° ИГД / 41.9098778; 22.3964639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свето Благовештение

Црквата во 2023 година

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Прва кочанска
Местоположба

Карта

Координати 41°54′35.56″N 22°23′47.27″E / 41.9098778° СГШ; 22.3964639° ИГД / 41.9098778; 22.3964639
Место Кочани
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Благовештение
Изградба 2009 или 2010
Ктитор Тодор и Ленче Лазарови (крстилница)
Архитектонски опис

Црква Св. Благовештениеправославна црква во изградба во Кочани, која припаѓа под Кочанското архијерејско намесништво, Брегалничка епархија, МПЦ - ОА.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во источниот дел на населбата Драчевик,[1][2] западниот дел на Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била започната со изградба во 2009[2] или 2010 година.[1]

На 26 март 2022 година, бил поставен и осветен темелникот на крстилницата „Св. Теодор Тирон“. Крстилницата била ктиторски дар од Кочанците брат и сестра Тодор и Ленче Лазарови. Осветувањето било извршено од страна на Митрополитот Брегалнички Иларион во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија од Кочанското архијерејско намесништво.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 И. Матеничарски (26 март 2022). „Осветен камен – темелникот на крстилницата во црквата „Св. Благовештение" во Кочани“. glasno.mk. Архивирано од изворникот 2023-09-19. Посетено на 19 септември 2023.
  2. 2,0 2,1 2,2 Славчо Ивановски (26 март 2022). „ПОСТАВЕН И ОСВЕТЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА КРСТИЛНИЦА ВО ДВОРОТ НА ЦРКВАТА СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ“. komarec.com.mk. Архивирано од изворникот 2022-05-19. Посетено на 19 септември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]