Параклис „Св. Димитриј“ - Кочани

Координати: 41°55′8.82″N 22°25′22.28″E / 41.9191167° СГШ; 22.4228556° ИГД / 41.9191167; 22.4228556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Параклисот во 2023 година

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Прва кочанска
Местоположба

Карта

Координати 41°55′8.82″N 22°25′22.28″E / 41.9191167° СГШ; 22.4228556° ИГД / 41.9191167; 22.4228556
Место Кочани
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитрија Солунски
Изградба октомври 2022-
Архитектонски опис

Параклис Св. Димитријправославен параклис во Кочани, која припаѓа под Кочанското архијерејско намесништво, Брегалничка епархија, МПЦ - ОА.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Параклисот е сместен во источниот раб на населбата Трајаново Трло.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот бил поставен во октомври 2022 година. Градбата била поместена откако претходно параклисот се наоѓал неколку метри подолу од новата местоположба каде, според како што се вели, има и света вода.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во Трајаново Трло се гради нов параклис посветен на „Св. Димитриј". glasno.mk. 29 октомври 2022. Архивирано од изворникот 2023-09-29. Посетено на 29 септември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]