Црква „Св. Атанасиј“ - Свеќани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Saint Athanasius Church in Svekyani Fresco.jpg

Фреска од црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба

Координати 41°35′56″N 21°51′01″E / 41.59889° СГШ; 21.85028° ИГД / 41.59889; 21.85028Координати: 41°35′56″N 21°51′01″E / 41.59889° СГШ; 21.85028° ИГД / 41.59889; 21.85028
Место Свеќани
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Св. Атанасијправославна црква во велешкото село Свеќани, Општина Градско. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Црквата е сместена во западниот дел на селото. Изградена е и живописана во XIX век. Денес е запуштена во урнатини.[2]

Четвороевангелие[уреди | уреди извор]

Од оваа црква потекнува четвероевангелие од XVI век,[3] прибрано од велешкиот фолклорист Тодор Ецов и потоа оставено во Велешката митрополија од Гошо Владикостов според приписка од 13 март 1897 г. Во 1920-тите е земено од тогашниот битолски митрополит Јосиф Цвијовиќ и денес се чува во Библиотеката на Белградскиот универзитет. На задната корица има приписка од поп Арсо Марко од 1859 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Дел од црквите во велешко останаа само на фотографии (фото)“. Ти Реков Ми Рече - Сè за мојот Велес. Посетено на 24 јуни 2016.
  3. Факсимил на Четвероевангелието од Свеќани