Градска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градска парохија — македонска православна парохија, дел од Велешкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги опфаќа селата Градско (парохиско седиште), Виничани, Уланци, Ногаевци, Долно Чичево, Горно Чичево, Подлес, Скачинци, Грнчиште и Свеќани.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1]

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Градско 1994
Црква „Св. Виничани“ Виничани 2010
Црква „Св. Никола“ Уланци 1830
Црква „Св. Спас“ Ногаевци 1820
Црква „Св. Атанасиј“ Долно Чичево 1890
Чичевски манастир Горно Чичево 1705
Црква „Св. Спас“ Горно Чичево 1880
Црква „Св. Троица“ Подлес 1870
Црква „Св. Скачинци“ Скачинци 1870
Црква „Св. Василиј Велики“ Грнчиште
Црква „Св. Атанасиј“ Свеќани
Манастир „Св. Константин и Елена“ Свеќани

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°34′39″N 21°56′34″E / 41.57750° СГШ; 21.94278° ИГД / 41.57750; 21.94278