Црква „Св. Атанасиј“ - Долно Чичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Св. Атанасиј, надворешен поглед.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба
Координати 41°32′58.9″N 21°52′35.9″E / 41.549694° СГШ; 21.876639° ИГД / 41.549694; 21.876639Координати: 41°32′58.9″N 21°52′35.9″E / 41.549694° СГШ; 21.876639° ИГД / 41.549694; 21.876639
Населено место Долно Чичево
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1880
Завршено 1890
Живопис 1891
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — македонска православна црква, главната селска црква во велешкото село Долно Чичево.[1]

Црквата е градена е во периодот од 1880 до 1890 година. Фрескоживописана е во 1891 година. Црквата се наоѓа во многу лоша состојба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]