Црква „Св. Атанасиј“ - Герман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Фреска од црквата
Карта
40°50′22″N 21°9′23″E / 40.83944° СГШ; 21.15639° ИГД / 40.83944; 21.15639Координати: 40°50′22″N 21°9′23″E / 40.83944° СГШ; 21.15639° ИГД / 40.83944; 21.15639
МестоГерман, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типеднокорабен храм
Завршена1816
Управа
Архијерејско намесништвоПреспанско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Герман, Преспанско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1816 г.[1] Претставува мал еднокорабен храм.[2][3] Има вредни икони од истиот период. Јужната и северната страна на храмот се живописани со наивистички фрески.

Во 1962 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Πληροφορίες τοπωνυμίου“. Greek tourism guide - GTP. Посетено на 5 јануари 2015.
  2. „Πολιτιστικά μνημεία“. Ο υγρότοπος των Πρεσπών. Занемарен непознатиот параметар |accesss-date= (help)
  3. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 76
  4. „ΥΑ 15813/19-12-1961 - ΦΕΚ 36/Β/3-2-1962“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 20 јули 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]