Црква „Св. Архангел Михаил“ - Претор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Викиекспедиција Преспа 343.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Координати 40°58′27″N 21°03′29″E / 40.97417° СГШ; 21.05806° ИГД / 40.97417; 21.05806Координати: 40°58′27″N 21°03′29″E / 40.97417° СГШ; 21.05806° ИГД / 40.97417; 21.05806
Населено место Претор
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1729
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил — гробјанска селска црква во селото Претор, Општина Ресен, Македонија.[1]

Се наоѓа во југозападниот дел на селото, во близина на Големото Преспанско Езеро. Во кругот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Била изградена во 1729 година, а запалена и разурната за време на Првата светска војна. Во 1926 година била обновена. Во 1994 година повторно била извршена обнова на црквата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 203. ISBN 9789989920554. Посетено на 28 јануари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]