Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долно Дупени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Викиекспедиција Преспа 180.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Карта

Координати 40°52′32.4″N 21°08′23.6″E / 40.875667° СГШ; 21.139889° ИГД / 40.875667; 21.139889Координати: 40°52′32.4″N 21°08′23.6″E / 40.875667° СГШ; 21.139889° ИГД / 40.875667; 21.139889
Место Долно Дупени
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1883
Живопис 1894
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна градба

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во селото Долно Дупени, Општина Ресен, Македонија.[1]

Се наоѓа во источниот дел на селото. Во кругот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.[2]

Се претпоставува дека потекнува од крајот на X или почетокот на XI, обновена во 1883 година на стари темели.[2]

Црквата е посветена на споменот на чудата на Св. Архангел Михаил. Прославувањето на овој празник, кое се случува на 19 септември, претставува истовремено и селска слава.[3]

Градба[уреди | уреди извор]

Храмот претставува еднокорабна градба со полукружна апсида и влез од јужната страна. Според податоците црквата е изградена на старо култно место во 1883 година. Во поново време сите надворешни ѕидови се измалтерисани, а врз западната и делумно северната фасада се прилепени неколку помошни простории.[3]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Во внатрешноста на црквата, ѕидно сликарство има само зад владичиниот престол во средишниот дел, а во олтарниот простор во нишата од жртвеникот и главната апсидна конха. Тоа потекнува од 1894 година, односно од периодот кога населбата полека од положбата на некогашното Горно Село постепено се префрла на денешната местоположба.[3]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Олтарната преграда е со два реда на икони изработени од истиот мајстор што го работел ѕидното сликарство. Според испишаните години и тие потекнуваат, заедно со изработката на целиот иконостас во 1894 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 203. ISBN 9789989920554. Посетено на 8 декември 2016.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Палигора, Ристо (декември 2011). „Студија за манастирски туризам на Баба Планина“ (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-28. Посетено на 8 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]