Црква „Св. Јован Претеча“ - Липариново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Претеча
Αγίου Ιωάννη Προδρόμου
Карта
40°44′38″N 22°15′14″E / 40.74389° СГШ; 22.25389° ИГД / 40.74389; 22.25389Координати: 40°44′38″N 22°15′14″E / 40.74389° СГШ; 22.25389° ИГД / 40.74389; 22.25389
МестоЛипариново, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
Стилпреродбенички
Изградба1864 – 1865
Управа
Архијерејско намесништвоПазарско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Свети Јован Претеча (грчки: Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου) — преродбеничка црква во селото Липариново, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата претставува трикорабна базилика со нартекс и деветстрана апсида на исток.[1] Изградена е во 1864 - 1865 г.[1] за време на митрополитот Никодим Воденски (1859 - 1870).[2]

Прогласена е за историски споменик на 5 април 1999 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/9767/305/17-4-1996 - ΦΕΚ 351/Β/16-5-1996“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 20 октомври 2014.
  2. Κερκινέογλου, Απόστολος. „ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΤΕΝΕΔΙΟΙ“. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 20 октомври 2014.