Црква „Св. Ѓорѓи“ - Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Селската црква во Град.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Ѕвегорска
Местоположба

Координати 41°56′12″N 22°50′25″E / 41.93667° СГШ; 22.84028° ИГД / 41.93667; 22.84028Координати: 41°56′12″N 22°50′25″E / 41.93667° СГШ; 22.84028° ИГД / 41.93667; 22.84028
Место Град
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1858
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во пијанечкото село Град.[1][2]

Црквата се наоѓа во непосредна близина на самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1858 година, а во 1904 година била срушена во земјотрес. Подоцна, била повторно изградена. Не е познато кога и од кој архијереј била осветена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не е зографисана, а иконите во внатрешноста се од XIX и XX век од зографот Гаврил Атанасов.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Звегорска парохија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2018-09-30. Посетено на 7 јули 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]