Црква „Раѓање на Пресвета Богородица“ - Пекљани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Раѓање на Пресвета Богородица
Crkva peklani.JPG

селска црква во Пекљани

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Блатечка
Местоположба
Населено место Пекљани
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1913
Осветување 1974 од Митрополит Злетовско-струмички Наум
Живопис нема
Зограф непознат
Водство свештеник Орце Пешов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Раѓање на Пресвета Богородица“ — верски храм кој се наоѓа во село Пекљани, Општина Виница.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата Св. Пресвета Богородица (Мала Богородица) во с. Пекљани е изградена како еднокорабна градба од жителите на селото во 1913 година, на местото каде имало џамија која селаните ја запалиле и срушиле во 1912 год. На истото место претходно постоела постара црква која Турците ја срушиле. Годината на изградба е врежана во ѕидот на црквата над влезната врата. Црквата има повеќе предмети од периодот пред да се изгради, меѓу кои е сребрениот крст на кој е напишана годината на изработка 1890 година и дарителите. Тоа е потврда дека на ова место пред да се разруши џамијата постоела христијанска црква.[1]

Живопис[уреди | уреди извор]

Храмот не е фрескоживописан. Иконите и иконостасот се завршени во 1930 година од кочански уметници и Ѓорѓи Зографски од Велес кој се потпишал на иконата “Рождество на Пресвета Богородица’’. Иконостасот во црквата е направен на 4 спрата во кој се сместени 61 икона.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]