Катедрала „Св. Вид“

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црква Свети Вит)
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Вид
Katedrála svatého Víta
PragueCathedral03.jpg
Основни податоци
Место Прага, Чешка
Координати

50.090741, 14.400297

Држава Чешка
Архитектонски опис
Архитект Q388362
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики

Свети Вид (чешки: Katedrála svatého Víta) ) е катедрала која се наоѓа во Прага, Чешка. Црквата била изградена во 925 година во готски стил, на местото на поранешната романска катедрала од страна на Вацлав I. Оваа катедрала е седиштето на архиепископијата во Чешка. Во оваа катедрала се погребани многу кралови на Бохемија.