Катедрала „Св. Вид“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катедрала „Св. Вид, Вацлав и Војтјех“
Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Поглед на катедралата „Св. Вид“
Вероисповед римокатоличка
Портал Портал
Историја
Основана ~ 930
1344 (сегашна)
Архитектура
Статус катедрала
Службен статус аквитна
Архитект(и) Петар Парлер, Матеј Араски
Архитектонски тип црква
Стил готски
Завршена 1929
Физички особености
Должина 124 м
Ширина 60 м
Ѕвона 10
Управа
Архиепископија Прашка

Свети Вид, Вацлав и Војтјех (чешки: Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha), почесто само „Св. Вид“ — катедрала на тврдината Прашки град во Прага, Чешка. Црквата е изградена во 925 г. во готски стил, на местото на поранешната романска катедрала од страна на Вацлав I и има улога на седиште на Прашката архиепископија. Во оваа катедрала се погребани многу кралеви на Чешка. Црквата е дело на германско-чешкиот градител Петар Парлер и францускиот градител Матеј Араски.