Црква Свети Јаков (Хамбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Јаков
Hauptkiche St. Jacobi
St Jacobi Hamburg.jpg
Црква Свети Јаков (Хамбург) се наоѓа во Хамбург
Покажана во рамките на Хамбург, Германија
Основни податоци
Место Кварт Нојштат, Хамбург, Германија
Координати 53°33′01″ СГШ 10°00′02″ ИГД / 53.550278, 10.000556
Религија Евангелистичка црква во Германија
Држава Германија
Црковен статус Катедрала
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Готска

Црквата Свети Јаков е една од петте главни лутерански цркви во Хамбург, Германија. Црквата, која се наоѓа во строгиот центар на градот, има 125 висока камбанарија и ги поседува познатите оргули од Арп Шнитгер од 1693. Посветена е на Апостол Свети Јаков.

Историја[уреди]

Кога првпат била спомната во 1255, Свети Јаков била мала капела надвор од хамбуршките градски ѕидови. Откако тие биле проширени во 1260, црквата станала дел од градската територија на Хамбург. И сега е во центарот а градот, скриена позади една од главните шопинг-улици (Mönckebergstraße).

Помеѓу 1350 и 1400, капелата била заменета со поголема црква со три наоси, слично како кај Свети Петар. Околу 100 години подоцна, четвртиот наос бил додаден на јужната страна на градбата. Ризницата на североистокот исто така потекнува од тоа време (1438) и денес е единствениот пример на секуларната готска архитектура.

Втората кула, изградена во 1826/27 откако првата станала трошна, била уништена со остатокот од црквата во бомбардирањето во текот на Втората светска војна. Само историскиот внатрешен мебел бил зачуван. Во 1963, Свети Јаков била обновена според средновековниот дизајн, иако со модерна купола.

Поважни карактеристики[уреди]

Зградата се наоѓа на неколку метри источно од 10-от источен меридијан, кој поминува низ центарот на градот.

Оргулите од Арп Шнитгер

Познатите оргули на Арп Шнитгер од 1693 во западната галерија, со нивните 60 регистри и околу 4.000 цевки, се најголемите барокни оргули во Северна Европа. Од 1989 до 1993, оргулите биле целосно обновени и од нивното пуштање во употреба на Велигден во 1993, може да се слушнат секоја недела во текот на литургиите.

Свети Јаков имал три средновековни олтари: Олтар Свети Троица во главниот дел (околу 1518), Олтарот на Свети петар во првиот јужен наос (1508) и Олтарот Свети Лукас во вториот јужен наос (1500), кој потекнува од Хамбуршката катедрала.

Исто така, за забележување е и Собата на свештениците, која првично била наменета за библиотека. Од 1543, била соба за збирките на свештениците на црквата и била преобликувана во 1710. На таванот мурали, со нивните граѓански добродетели, ја покажуваат важноста за одржување на парохијата во градот. Тие биле насликани, како пејзажни слики на ѕидод од Јохан Мориц Ризенбергер. Грбовите на ѕидовите именувале пастири, викари и поротници кои служеле во парохијата од шеснаесеттиот век.

Главниот наос со Олтарот Света Троица

Витражи[уреди]

Витражите биле создадени од Чарлс Кродел, кој исто така ги направил прозорците за црквата Свети Матеј во Винтерхуде и за црквата Света Богородица во Фулсбител.

Погреби[уреди]

Надворешни врски[уреди]