Црвено Море (област)

Координати: 25°32′1″N 33°26′18″E / 25.53361° СГШ; 33.43833° ИГД / 25.53361; 33.43833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Област Црвено Море
Област
Знаме на Област Црвено МореЛого на Област Црвено Море
Амблем
Областа Црвено Море во рамките на Египет
Областа Црвено Море во рамките на Египет
ДржаваЕгипет Египет
СедиштеХургада (главен град)
Управа
 • Областник
/ Гувернер
Ахмед Абдулах Мохамед Абдулах[1]
Површина
 • Вкупна203,685 км2 (78,643 ми2)
Население (јануари 2018)
 • Вкупно366.000[2]
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
ИЧР (2017)0.701[3]
висок
Мреж. местоredsea.gov.eg
Население во минатото
ГодинаНас.±%
19379.914—    
194715.929+60.7%
1957N/A—    
196638.000—    
197656.191+47.9%
198690.491+61.0%
1996157.314+73.8%
2006288.661+83.5%
2017361.480+25.2%
2018E366.000+1.3%

Областа Црвено Море (арап. محافظة البحر الأحمر Muḥafaẓah al Baḥr al Aḥmar) ― една од 27-те области (гувернерства) во Египет. Сместена помеѓу Нил и Црвеното Море на југоисток од земјата, нејзината јужна граница е дел од границата на Египет со Судан. Нејзин главен град и најголем град е Хургада.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Областа е поделена на општински единиции со вкупно проценето население заклучно со јули 2017 година од 361.480. Во случајот со Областа Црвено Море, некои се целосно урбани, некои се целосно рурални, а некои се комбинација од рурални и урбани.[4][5]

Општински единици
Име Арапско име Арапска (латинична) транслитерација Население
(Проценка од јули 2017)
Вид
Хургада 1 قسم أول الغردقة Al-Ghurdaqah 1 75.586 Кисм (целосно урбана)
Хургада 2 قسم ثان الغردقة Al-Ghurdaqah 2 115.925 Кисм (целосно урбана)
Ел Кусајр قسم القصير Al-Quṣayr 48.031 Кисм (урбана и рурални делови)
Шалатин قسم الشلاتين Ash-Shalātīn 12.484 Кисм (урбана и рурални делови)
Халаиб قسم حلايب Ḥalāyib 7.930 Кисм (целосно рурална)
Марса Алам قسم مرسى علم Marsā 'Alam 8.573 Кисм (урбана и рурални делови)
Рас Гариб قسم رأس غارب Ras Ghārib 41.718 Кисм (урбана и рурални делови)
Сафага قسم سفاجا Safājā 51.233 Кисм (урбана и рурални делови)

Географија[уреди | уреди извор]

Областа Црвено Море се граничи на север со Областа Суец, на исток со Црвеното Море и на запад со областите Асуан, Кена, Сохаг, Асјут, Миња и Бени Суејф. На југ се граничи со Вилаетот Црвено Море на Судан. Ја содржи спорната територија на Халаибскиот Триаголник, вклучувајќи ги и Островите Сијал.

Население[уреди | уреди извор]

Областа Црвено Море забележува голем процент на зголемување на населението во последните децении.

Тешки индустриски зони[уреди | уреди извор]

Според египетската Управа за инвестиции и слободни зони, подредена на Министерството за инвестиции и меѓународна соработка, следните индустриски зони се наоѓаат во оваа област:[6]

  • Бернес 1
  • Бернес 2
  • Алаки 1
  • Алаки 2

Економија[уреди | уреди извор]

Брегот е туристичко одредиште. Од раните 1980-ти, Хургада е познато одредиште за љубителите на плажите и нуркачите. Туризмот расте и во јужните градови Ал-Кусајр, Сафага и Марса Алам. Покрај бројните хотели и туристички градби во средиштата се наоѓаат во Ал-Бахр ал-Ахмар 2 службени природни резервати треба да се развијат за туризам или. Националниот парк Вади ал-Гамал (Долината на камилите) во Хамата во близина на градот Марса Алам и Националниот парк Гебел Елба во спорниот Халаибски Триаголник северно од градот Халаиб. Покрај силната туристичка индустрија, постои и голема крајбрежна рибарска индустрија. Околината, која се протега над покраината, е богата со минерали, како на пример со фосфати. Регионот Рас Гариб содржи 70% од египетското производство на нафта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „رسمياً.. المحافظون الجدد ونوابهم يؤدون اليمين الدستورية أمام الرئيس“. Almasry Alyoum (арапски). 30 август 2018. Архивирано од изворникот 31 август 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
  2. „Population Estimates By Governorate ( Urban /Rural ) 1/1/2018“. www.capmas.gov.eg. Архивирано од изворникот 2 ноември 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
  3. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 28 октомври 2021.
  4. „RED SEA“. CityPopulation.de. Архивирано од изворникот на 22 ноември 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
  5. „Markazes of Egypt“. statoids.com. Gwillim Law. Архивирано од изворникот на 19 октомври 2017. Посетено на 28 октомври 2021.
  6. „Industrial Zones of Governorate“. Ministry of Investment Egypt. Архивирано од изворникот на 23 ноември 2018. Посетено на 28 октомври 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]