Северен Синај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северен Синај
محافظة شمال سيناء
Област
Знаме на Северен СинајЛого на Северен Синај
Амблем
Северен Синај во рамките на Египет
Северен Синај во рамките на Египет
Координати: 30°30′ N; 33°36′ E / 30.5° СГШ; 33.6° ИГД / 30.5; 33.6Координати: 30°30′ N; 33°36′ E / 30.5° СГШ; 33.6° ИГД / 30.5; 33.6
ЗемјаЕгипет Египет
СедиштеАриш
Површина
 • Вкупна27,574 км2 (10,646 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно421.984
 • Густина15,000/км2 (40,000/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)

Северен Синај (арапски: محافظة شمال سيناء, Мухафазат Шимел Сина) — област во Египет сместена на источниот крај на земјата. Ја опфаќа северната половина на Синајскиот Полуостров. Административен центар е градот Ариш.

Населени места[уреди | уреди извор]

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Помали градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]