Прејди на содржината

Исмаилија (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исмаилија (област)
Област
Знаме на Исмаилија (област)
Областа Исмаилија на мапата на Египет
Областа Исмаилија на мапата на Египет
CountryЕгипет Египет
СедиштеИсмаилија (главен град)
Управа
 • ГувернерХамди Хамед Мохамед Осман[1]
Површина[2][3]
 • Вкупна5,066 км2 (1,956 ми2)
Население (Јануари 2018)
 • Вкупно1.325.000[4]
Час. појасEET (UTC+2)
HDI (2017)0.707[5]
high · 8th
Мреж. местоismailia.gov.eg

Исмаилија е еден од 27-те области во Египет. Завзема површина од 1.442 km². Спрема пописот од населението од 2006 година, во областа живееле 942.832 жители. Главен град е Исмаилија.

Население[уреди | уреди извор]

Движење на бројот на жители
2006. 2012. (проценка)
942.832 1.077.000

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „رسمياً.. المحافظون الجدد ونوابهم يؤدون اليمين الدستورية أمام الرئيس“. Almasry Alyoum (арапски). 30 August 2018. Архивирано од изворникот 2018-08-31. Посетено на 2018-08-31.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Population by Subdivision.
  3. „About the governorate“. www.ismailia.gov.eg. Архивирано од изворникот на 2018-12-13. Посетено на 13 December 2018.
  4. „Population Estimates By Governorate ( Urban /Rural ) 1/1/2018“. www.capmas.gov.eg. Архивирано од изворникот 2018-11-02. Посетено на 10 October 2018.
  5. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]