Асуан (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Област Асуан
Област
Знаме на Област АсуанЛого на Област Асуан
Амблем
Асуанската област на картата на Египет
Асуанската област на картата на Египет
CountryЕгипет Египет
СедиштеАсуан (главен град)
Управа
 • ГувернерАхмед Ибрахим Мохамед Ибрахим[1]
Површина[2]
 • Вкупна62.726 км2 (24,219 ми2)
Население (јануари 2018)
 • Вкупно1.501.000[3]
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
ИЧР (2017)0.686[4]
medium
Мреж. местоaswan.gov.eg

Област Асуан — една од областите во Египет. Оваа е најјужната област во Горен Египет, а нејзин главен град е Асуан.

Областа Асуан се граничи со Ќена на север, со областа на Црвеното Море на исток, со областа Нова долина на запад и со Северен Судан на југ. Има население од 1.394.687 жители (2014), а зафаќа површина од 62.726 km².

Преглед[уреди | уреди извор]

Стапката на сиромаштија е повеќе од 60% во оваа област, но неодамна биле обезбедени некои мрежи за социјална заштита во форма на финансиска помош и можности за работа. Финансирањето било координирано од Министерството за финансии на земјата и со помош од меѓународни организации.[5]

Општински поделби[уреди | уреди извор]

Областа е поделена на следните општински поделби за административни цели со вкупно проценето население заклучно со јули 2017 година од 1.481.446. Во некои случаи има марказ и кисма со истото име.[6][7]

Општински одделенија
Име на англиски јазик Арапско име Арапска транслитерација Популација</br> (Јули 2017 процен. )
Тип
Абу Симбел مركز أبو سنبل Abū Sunbul 7.652 Марказ
Асуан مركز أسوان Aswān 71.810 Марказ
Асуан 1 قسم اول أسوان Aswān 1 152.899 Кизам (целосно урбан)
Асуан 2 قسم ثان أسوان Aswān 2 168.862 Кизам (целосно урбан)
Дарав مركز دراو Daraw 137.245 Марказ
Едфу مركز أدفو Idfū 462.400 Марказ
Ком Омбо مركز كوم امبو Kawm Umbū 388.555 Марказ
Нов Асуан مدينة أسوان الجديدة Madīnat Aswān al-Jadīdah 96 Нов град
Нова Тушка مدينة توشكى الجديدة Madīnat Tūshka al-Jadīdah Нов град
Насер Сити مركز نصر Naṣr 91.927 Марказ

Население[уреди | уреди извор]

Според проценките на населението од 2015 година, мнозинството жители во областа живеат во рурални области, со стапка на урбанизација од само 42,3%. Од проценетите 1.431.488 луѓе кои живеат во областа, 826.543 луѓе живеат во руралните области наспроти само 604.945 во урбаните области.[8]

Градови[уреди | уреди извор]

Шарени куќи на островот Хеиса

Следниве градови се во областа Асуан.

Индустриска зона[уреди | уреди извор]

Според египетскиот управен орган за инвестиции и слободни зони (ГАФИ), во врска со Министерството за инвестиции (МВР), постои индустриска зона наречена Ел Шалат сместена во оваа област.[9]

Важни локации[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „رسمياً.. المحافظون الجدد ونوابهم يؤدون اليمين الدستورية أمام الرئيس“. Almasry Alyoum (арапски). 30 август 2018. Архивирано од изворникот 2018-08-31. Посетено на 2018-08-31.
  2. Britannica Book of the Year 2014, p.589
  3. „Population Estimates By Governorate ( Urban /Rural ) 1/1/2018“. www.capmas.gov.eg. Архивирано од изворникот 2018-11-02. Посетено на 10 October 2018.
  4. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  5. „Social Solidarity Ministry to provide citizens with disabilities financial support“. Egypt Independent. 25 July 2017. Посетено на 11 December 2018.
  6. „Aswan Governorates Subdivisions“. CityPopulation.de. Архивирано од изворникот на 2018-11-25. Посетено на 2018-11-24.
  7. „Markazes of Egypt“. statoids.com. Gwillim Law. Архивирано од изворникот на 2017-10-19. Посетено на 26 November 2018.
  8. „Population Estimates By Sex & Governorate 1/1/2015“ (PDF). CAPMAS. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-10-19. Посетено на 23 October 2016.
  9. „Industrial Zones of Governorate“. Ministry of Investment Egypt. Архивирано од изворникот на 2018-11-23. Посетено на 23 November 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]