Цинк пиритион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цинк пиритион
Zink-Pyrithion.svg
Zinc-pyrithione-dimer-3D-balls.png
Назнаки
13463-41-7 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1200471
ChemSpider 21513957 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 3005837
UNII R953O2RHZ5 Yes check.svgОк
Својства
Молекулска формула C10H8N2O2S2Zn
Моларна маса 317.70 g/mol
Изглед colourless solid
Точка на топење

240 °C, 513 K, 464 °F

Точка на вриење

decomposes

Растворливост во вода 8 ppm (pH 7)
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Цинк пиритион (или пиритион цинк) е коордcoинациски комплекс на цинкот. Поседува фунгистатски и бактериостатски особини и се употребува во третманот на себореичен дерматит.[1]

Употреба[уреди | уреди извор]

Цинк пиритионот се употребува во третманот на првут и себореичен дерматит, особено во шампони против првут. Исто така поседува антибактериски особини и е ефективен против многу патогени од родовите Streptococcus и Staphylococcus. Се употребува во третманот на псоријаза, атлетско стапало, атопичен дерматит, витилиго.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brayfield, A, уред. (23 September 2011). „Pyrithione Zinc“. Martindale: The Complete Drug Reference. Pharmaceutical Press. конс. 28 March 2014.