Цинк пиритион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цинк пиритион
Назнаки
13463-41-7 Ок
ChEMBL ChEMBL1200471
ChemSpider 21513957 Ок
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 3005837
UNII R953O2RHZ5 Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед colourless solid
Точка на топење
Точка на вриење
8 ppm (pH 7)
Pharmacology
ATC код D11AX12
Дополнителни податоци
 Ок(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Цинк пиритион (или пиритион цинк) е коордcoинациски комплекс на цинкот. Поседува фунгистатски и бактериостатски особини и се употребува во третманот на себореичен дерматит.[2]

Употреба[уреди | уреди извор]

Цинк пиритионот се употребува во третманот на првут и себореичен дерматит, особено во шампони против првут. Исто така поседува антибактериски особини и е делотворен против многу патогени од родовите Streptococcus и Staphylococcus. Се употребува во третманот на псоријаза, атлетско стапало, атопичен дерматит, витилиго.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Thieme Chemistry (Hrsg.): Römpp Online. Version 3.1. Georg Thieme Verlag, Stuttgart 2007.
  2. Brayfield, A, уред. (23 September 2011). „Pyrithione Zinc“. Martindale: The Complete Drug Reference. Pharmaceutical Press. Посетено на 28 March 2014.