Царенсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Царенсдорф
Место во Клостер Темпцин
Царенсдорф is located in Германија
Царенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Клостер Темпцин
Место единици 2
Основни податоци
Површина 14,03 км2
Надм. височина 30 м
Население 313  (31 декември 2014)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19406
Повик. бр. 038483
Портал www.stadt-brueel.de
Координати 53°45′N 11°40′E / 53.750° СГШ; 11.667° ИГД / 53.750; 11.667Координати: 53°45′N 11°40′E / 53.750° СГШ; 11.667° ИГД / 53.750; 11.667

Царенсдорф (германски: Zahrensdorf) — поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. На 1 јануари 2016 година, општината Царенсдорф била распуштена и заедно со Ланген Јархов ја создале новата општина Клостер Темпцин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]