Ланген Јархов

Координати: 53°46′N 11°39′E / 53.767° СГШ; 11.650° ИГД / 53.767; 11.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланген Јархов
Место во Клостер Темпцин
Ланген Јархов во рамките на Германија
Ланген Јархов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Клостер Темпцин
Место единици 3
Основни податоци
Површина 10,67 км2
Надм. височина 35 м
Население 250  (31 декември 2014)
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19412
Повик. бр. 038483
Портал www.stadt-brueel.de
Координати 53°46′N 11°39′E / 53.767° СГШ; 11.650° ИГД / 53.767; 11.650

Ланген Јархов (германски: Langen Jarchow) — поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. На 1 јануари 2016 година, општината Ланген Јархов била распуштена и заедно со Царенсдорф ја создале новата општина Клостер Темпцин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Amtsblatt Sternberger Seenlandschaft Nr. 11/2015 S. 15/16 Архивирано на 31 декември 2015 г., 31 декември 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]