Харон (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Харон)
Прејди на: содржини, барај
Харон
Charon by New Horizons on 13 July 2015.png
Харон фотографиран од леталото Нови Хоризонти на 14 јули 2015
Откривање
Откривач Џејмс Кристи
Откриено 22 јуни 1978

Харон е најголемата месечина на џуџестата планета Плутон. Го открил Џејмс Кристи на 22 јуни 1978 година.