Халејакала

Координати: 20°42′35″N 156°15′12″W / 20.70972° СГШ; 156.25333° ЗГД / 20.70972; -156.25333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Халејакала
Haleakalā
Источен Мауски Вулкан
Кратерот на Халејакала
Највисока точка
Изолираност123 km
Координати20°42′35″N 156°15′12″W / 20.70972° СГШ; 156.25333° ЗГД / 20.70972; -156.25333
Друго имеИсточен Мауски Вулкан
Географија
Халејакала
Haleakalā на карта

Карта

МестоМауи, Хаваи
Матичен венецХавајски Острови
Геологија
Старост на карпата<1,0 милиони години, плеистоцен
ВидШтитест вулкан
Вулкански лак/појасХавајска Подморска Верига
Последен избувмеѓу 1480 и 1600[1]
Изгрејсонце на Халејакала

Халејакалавулканска купа која формира повеќе од 75% од хавајскиот остров Мауи во северниот Тихи Океан. Останатиот дел од островот исто така е со вулканско потекло и настанал од работата на вулканот Мауна Кахалава. Највисокиот врв на вулканот лежи на надморска висина од 3.055 метри. Под самиот врв се наоѓа до 800 метра длабока депресија долга повеќе од 11 км, широка околу 3,2 км. Падините стрмо се спуштаат кон дното на депресијата на која се наоѓаат бројни мали секундарни купи.

Името на вулканот Халејакала кое во превод значи „куќа на Сонцето“ доаѓа од локалните племиња кои на тој остров живееле пред доаѓањето на европските истражувачи. Спрема локална легенда на самиот врв на вулканот живеела бабата на полубогот Мауи, која му помогнала на својот внук да го зароби Сонцето и да го принуди да го успори својот пат преку небесниот свод, и на тој начин го продолжила траењето на денот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. HVO, Hawaiian Volcano Observatory. „East Maui volcano (Haleakala), Hawai`i“. usgs.gov.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]