Хаиле Гебрселаси

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хаиле Гебрселаси(амхарски: ኃይሌ ገብረ ሥላሴ) е етиопски атлетичар, тркач на средини и долги патеки. Ги срушил светските рекорди во 5,000 метри и 10.000 метри 25 пати, и во моментов го држи светскиот рекорд на маратонот. Се смета за еден од најдобрите спортисти на сите времиња.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден како осмо дете во Асели. Првите петнаесет години живеел во колиба со неговите родители и деветте браќа и сестри. Секој ден тој истрча десет километри до училиште и назад, што од мало детство го дефинирал доброто темпо за занимавање со атлетика.

Својот прв маратон го истрча со 16 години во Адис Абеби и постигнал време од 2:45:00 часа, штобило импресивно за така млад и неискусен тркач. На меѓународно ниво, тој бил призната во 1992 година, кога тој победил на 5.000 метри и на  10.000 метри на светското првенство во атлетика за јуниори во Сеул и го освоил среброто на светското првенство во крос. .

Gebreselasie во Hengelo 2009 година.
Gebreselasie во Hengelo 2009 година.

Од 1993 година до 1999 година четири пати по ред освоил злато на светското првенство на 10.000 метри во 1993 година  и сребро на 5000 m. Во 1994 година. го срушил својот прв светски рекорд во 5000 m со време од 12:56,96, а следната година го срушил светскиот рекорд на 10.000 метри за целосна 9 секунди. Новото време било 26:43,53, а го поставил во Хенегел во Холандија. 1997. година ја  обележал со неколку рекорди на 5.000 м со евиденција на 5000 метри, а главни гебрселасјев конкурент бил Даниел Koмен. Таа година, тие двајца најизменично рушеле рекорди за само десет дена.

Следната година го срушил двонарскиот рекорд на  2000 и 3000 m, т.с. рекордите на  5,000 метри и 10.000 метри, и во истата година заедно го делеле џекподот на Златната Лига.

Можеби најдобрата година во својата кариера му била во 2000 година кога тој победи на сите трки на 5000 м и 10000 m, и го достигнал врвот на Олимписките игри во Сиднеј кога станува третиот атлетичар во историјата кој успеа да одбрани олимписки медал во 10,000 метри.

Следните неколку години на патот не успевал да го издржи дотогашното ниво, затоа што на болеста (воспаление на ахиловата тетива), и дека заради годинитему овозможил на  Кенениси Бекеле да победи на неколу значајни трки. 

Од 2004 година. година морал да се трка на улица каде што се постигнал одлични резултати на маратоните и полумаратоните. Победникот е во сите осум полумратони,а прво место освоил на маратонот во Амстердам во 2005 година, во Берлин во 2006 година, Фукуоки 2006 Година, Берлин 2007 година. (светски рекорд) и Дубаи, 2008. Во Берлин 30. од септември, 2007 година. година поставил светски рекорд во маратон со време од 2:04:26, срушувајќи го рекордот на  Паула Тегарта во 29 секунди.

Следната година во Берлин на маратонот на 28. од септември, 2008 година. поставил нов светски рекорд 2:03:59, која е сè уште актуелен денес.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]