Прејди на содржината

Фронт за демократска Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фронт за демократска Македонија
ВодачЈове Кекеновски
ОсновачТрифун Костовски
Јове Кекеновски
Основана16 октомври 2015[1]
Распуштена2020
ШтабСкопје
Идеологијацентар
Боицрна, црвена и жолта
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Фронт за демократска Македонија (ФроДеМ) — поранешна македонска политичка партија. Претседател на партијата е Јове Кекеновски. Основачи: Јове Кекеновски, Тодор Ношпал, Љупчо Алексовски, Љупчо Ристовски и Ненад Новковски.

Историја и учество на избори[уреди | уреди извор]

Партијата е формирана на 16 октомври во 2015 година.[2] Од своето освновање, партијата учествувала еднаш на парламентарни избори и тоа во 2016 година како дел од коалцијата „Коалиција за промени и правда - Трет блок“ заедно со Демократски сојуз, ДЕМОС и МОРО-РП. Коалицијата освоила 10.028 гласови или 0,8% од вкупниот број на гласови.[3] Коалицијата не освоила пратеничко место во Собранието.

На парламентарните избори во 2020 година, партијата учествувала во коалиција ,,Никогаш Северна само Македонија" заедно со Единствена Македонија колицијата освоила 2.604 гласови односно 0.29% од вкупен број на гласови. колицијата не освојила пратенички мандат.

Наводи[уреди | уреди извор]