Фрици Масари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масари во 1909 година
Масари во 1916 година

Фрици Масари (родена на 31 март 1882 - починала на 30 јануари 1969) била австриско-американска сопран пејачка и глумица.

Ран живот и кариера[уреди | уреди извор]

Фрици Масари е родена како Фридрике Масарик во Виена во Австроунгарската империја на 31 март 1882 година. Таа била една од водечките оперетски пејачи во Берлин и Виена.

За време на Првата светска војна, таа настапувала за војниците на Кралската германска армија во театри во окупираната Белгија.

Во 1920 година, таа работела со композиторот Оскар Штраус, и настапила во неколку негови оперски остварувања, меѓу кои и Последниот Валцер.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Масари се омажила двапати, прво со очниот лекар Бернхард Полак. Со Карл-Куно Роло Граф фон Куденхове (1887-1940), таа го имала своето единствено дете, Елизабет Марија Карл (наречена Лизл) (1903-1979). Лизл подоцна се омажила со авторот Бруно Френк. Иако Куденхове бил татко на Лилл, Масари никогаш не била во брак со него. Вториот брак на Масари, во 1917 година, бил со австрискиот актер Макс Паленберг (1877-1934), кој загинал во авионска несреќа во Карлсбад во 1934 година.